אבא וילד מנקים רכב אבא וילד מנקים רכב

איך לגרום לילדים לנקות הרכב?

הילדים מלכלכים את הרכב ואתם מנקים אחריהם? כמה טיפים כיצד לשלב את הילדים   בשגרת הניקיון ואיך לעודד אותם לקחת חלק? בואו ליישם את המשפחתיזם של ניקול על המקום הכי מלוכלך ומבולגן שיש – הרכב המשפחתי. מדריך לניקיון הרכב והסברים מתי אפשר לצפות מילדים לעזור - מגיל שנתיים ועד לאחר קבלת רישיון הנהיגה.  


מכירות את הרגע הזה שאתן קובעות עם חברה לבילוי והיא נכנסת לאוטו, נאלצת לאסוף אריזות חטיפים, טישו ובקבוקי מים (במקרה הטוב)? או הרגע שאתה אוסף חברים למשחק כדורסל והם נאלצים להתיישב על שברי במבה ומגבונים מפוזרים?
בואו נגיד את זה בצורה ישירה – הרכב שלכן בדרך כלל מלוכלך ומבולגן, גם אם לפני שבוע נכנסתן לשטוף אותו. למה זה קורה ומה אפשר לעשות כדי שיהיה לנו נעים לנסוע ברכב המשפחתי קבלו טיפים שיהפכו את ניקיון הרכב לחוויה משפחתית ואת הרכב שלכם למצוחצח וריחני.
 
טיפ ראשון: ניקון יסודי וסדר

כנראה שגם אתם החניתם לא פעם את הרכב מתחת לעץ משיר פירות או גיליתם שציפורים דאגו להשאיר מזכרת על השמשה. פנים האוטו והכיסאות כבר מלוכלכים ודביקים, אפשר למלא מיכל מחזור מכל בקבוקי המים ובמבה מפוזרת בכל מקום. בואו ננצל את פסח ונתחיל – אם הגעתם למצב הזה כדאי להתחיל בניקיון יסודי, שישאיר את הרכב נקי ואחר כך תצטרכו רק להעביר מטלית על השמשה או על ידיות הדלתות.
ארגנו את הרכב כדי שיהיה נוח ולכל דבר יהיה מקום: 
יש  לכם ילדים קטנים- דאגו לתלות ארגונית לצעצועים
יש לכם כלב שנוסע גם הוא? דאגו לשמיכה שתגן על ריפודי האוטו
אספו את כל המטענים למקום אחד
הרכב עמוס בבגדים, חיתולים ומגבונים? הכינו תיק כדי שכל הטוב הזה יהיה מרוכז במקום אחד.

 

טיפ שני: שמרו על ניקיון הרכב

הטיפ אולי החשוב ביותר הוא לשמור על מה שקיים. הרכב היה פעם נקי ומסודר, אריזות החטיפים הגיעו ולאט לאט נערמו על רצפת הרכב, הידיות התמלאו בשוקולד ובשומן וככה גם החלונות. רוצים רכב נקי? קל יותר לשמור על דברים נקיים ומסודרים מאשר לנקות מחדש באופן יסודי.
שמרו מטליות לחות לניקוי הרכב בתא הכפפות ובכל פעם שמשטחי הרכב מתלכלכים העבירו אתם מטלית. במקום לזרוק אשפה בכל מקום – דאגו לשקיות המתאימות בדיוק לאשפתון הרכב ובהן זרקו את האשפה והכי חשוב אם תנקו פעם אחת ואחר כך תשמרו על הניקיון והסדר תקדישו הרבה פחות זמן לניקוי.

 

טיפ שלישי: ניקיון הוא לא עונש. הוא בהחלט יכול להיות חוויה

במהלך השנים הפכנו את עניין הניקיון והסדר לעונש ולמטלה קשה וככה אנחנו גם מתקשרים את הנושא לילדים שלנו. אנחנו מקטרים, מתלוננים ומרגישים שניקיון מבזבז לנו זמן. אנחנו מציעים לשנות את נקודת המבט ולחשוב על התוצאה במקום על התהליך - כמה כיף ונעים להיכנס לרכב נקי ומסודר. את הגישה הזאת תעבירו לילדים. מסתבר שאם אנחנו מתלהבים לעשות משהו- הילדים שלנו יגלו את אותה ההתלהבות וזה נכון גם לניקיון. 

 

טיפ רביעי: אנחנו לא צריכים לנקות לבד

הרכב המשפחתי שייך לכולם, כולנו משתמשים בו ולכן כולנו לוקחים חלק בניקיון שלו ובשמירה עליו נקי. ברגע שהילדים יבינו שיש להם אחריות והם צריכים לעזור – תגלו שמהר מאד הם לא זורקים או מלכלכים ומתגייסים לשמור על הכל נקי. 

 

איך מגייסים את הילדים לנקות?
1. אחריות אישית – כשאתם מבקשים מהילדים לנקות הם ירימו שארית תפוח וירגישו שתרמו המון למאמץ. כדי שהם באמת ינקו צריך להסביר להם מה תחום האחרות שלהם ולהיות ספציפיים. במקום "תעזרו בבקשה לנקות את האוטו" תנסו לבקש מהם לנקות חלונות, לנער שטיחים או להעביר מטלית על הידיות. לכל אחד תחום אחריות מדויק ומתאים לגיל, לדוגמה בגיל 3 הם יכולים לשלוף את שקית אשפה  ולזרוק לפח המרכזי.
2. משתדלים לא ללכלך – זוכרים שהטיפ הכי שטוב הוא לשמור על ניקיון? מדגישים שלא זורקים ולא מלכלכים ואם משהו נשפך או נמרח – באחריותם לנקות. 
3. בלי סימן שאלה – לעיתים אנחנו נוטים לבקש ולשאול את הילדים אם הם רוצים לעזור. מסתבר שהתשובה תמיד תהייה "לא" וכאן מתחילים הוויכוחים. אנחנו מציעים לא לבקש אלא לנסח במשפט מה אתם מצפים מהם. במקום: "רוצים לנקות את החלון?" תנסו "קחו בבקשה מטלית  ונקו את החלונות". מסתבר שלניסוח יש השפעה גדולה על הנכונות שלהם לעשות דברים.
4. מוצרים קלים לניקוי – חפשו מוצרים קלים לניקוי שלא מחייבים את הילדים להשתמש בחומרים חזקים. לדוגמה להמליץ על הכפפה.
5. אל תפקדו עליהם- נסו לשתף אותם בעזרה שאתם צריכים במקום לפקד עליהם משימות. ילדים ישמחו לעזור כשידעו מה אתם צריכים.
רעיונות לזמן איכות ולמשחקים בניקיון:

1. אנחנו בטוחים שברכב שלכם יש המון דברים אבודים. אפשר להכריז על משחק בסגנון מי מוצא- מי מוצא את כל המוצצים שאבדו ונזרקו מתחת למושבים, מי מוצא הכי הרבה אריזות חטיפים, מי מוצא את הכסף הקטן שהתפזר וכו'.
2. מתאימים עזרי ניקוי ומגבונים לניקוי המתאים. כשהכל מתאים – הניקיון מהיר יותר. אפשר לתת לילדים, גם צעירים, להסתכל על האריזות ולחשוב למה כל מוצר ניקיון מתאים- לחלונות/דלתות.

 

טיפ רביעי: לכל אחד תפקיד
כדי לגייס ילדים לעזור בניקיון או בכלל לעשות מטלות שונות, חשוב להגדיר מה האחריות של כל אחד ומה אתם מצפים ממנו. לילדים קטנים אפשר ממש לייצר טבלת מטלות, אפילו עם ציורים. 
הפכו את ניקיון הרכב לאחת מהמטלות החודשיות הקבועות ולא למשימה שנעשית כי התעצבנתם שהרכב מלוכלך. קבעו יום בחודש לניקיון כללי ובמקביל תנו לילדים אחריות ברורה איזה חלק בניקיון האוטו שייך לכל אחד. כשהמטלות ברורות קל יותר להתנהל.
 
גילאי 2-4
נכון שמדובר בילדים צעירים אבל תתפלאו כמה מהר הם ירצו לעזור לכם לנקות. אם אתם שוטפים את הרכב בחנייה תנו להם כפפה מיוחדת לניקיון ותנו לעזור. נכון, הם לא ינקו ממש טוב, אבל יתרגלו להיות חלק.

בגיל הזה הם יכולים:
לאסוף צעצועים שהביאו איתם לרכב
לאסוף את המוצצים שלהם
לדאוג לאסוף את שקית האשפה הקטנה שבפח הרכב

גילאי 5-6
הם גדולים יותר אבל עדיין לא ידייקו בנקיון אבל תוכלו בהחלט לבקש מהם להשתלב בנקיון והם יהיו מרוצים

בגיל הזה הם יכולים:
לאסוף את אריזות החטיפים והלכלוך הגדול לפח
לשים בפח הרכב שקית אשפה חדשה
ללבוש על היד כפפת מיקרופיבר מיוחדת של ניקול ולעזור לכם לנקות בעזרתה

גילאי7-11
בגיל הזה המוטוריקה הגסה והעדינה טובה יחסית והם בהחלט יכולים לעזור בהכל כמעט

בגיל הזה הם יכולים:
לעזור לכם לנקות את כל הרכב
לדאוג לניקוי החלונות עם מטליות ייעודיות
לאסוף פעם בשבוע לכלוך בספסל האחורי
לשאוב את הספסלים

בני 12-16

יש לכם מתבגרים קטנים בבית ועכשיו אפשר בהחלט לתת להם משימות "של גדולים". בגיל הזה מתבגרים רבים מקבלים דמי כיס. אם אתם לוקחים את הרכב לניקוי אפשר להציע להם במקום זה לשטוף אותו תמורת תשלום.

בגיל הזה הם יכולים::
הם יכולים הכל – לשטוף ולנקות את הרכב כמטלה חודשית

בני 17 ומעלה - יש להם רישיון
השלב המרגש הזה וגם המלחיץ, של בני נוער עם רישיון נהיגה, הוא שלב מאתגר. מלבד העובדה שאתם דואגים להם יותר, אתם יכולים לגלות שהרכב המשפחתי נראה בדיוק כמו החדר שלהם: בגדים זרוקים, מטריה רטובה, כוס קפה מעופשת ועוד לא דיברנו על חזרה עם החברים מבילוי בים. אולי עם הבלגן בחדר שלהם נכשלתם אבל אין סיבה שהם יקבלו את מפתחות הרכב ויחזירו אותו מלוכלך. הם יכולים לעשות הכל ולכן כדאי לקבוע כללים לגבי איך הרכב חוזר וכל כמה זמן הם מנקים אותו.

 
טיפ חמישי ואחרון: לחזק לחזק ולחזק
בכל פעם שהילדים מבצעים את המטלות ומנקים, אל תשכחו לשבח אותם ולחזק. חיזוקים לא צריכים להיות כלליים כי משפטים כמו "איזה יופי שניקית" לא ממש עובדים. נסו להיות ספציפיים ולתת לילדים הרגשה שבאמת ראיתם את מה שהם עשו נסו להתייחס ממש לניקיון: "איזה יופי שהשמשה של הרכב נקייה" או "תודה שעברתה עם הגילדה על הכל האוטו, ממש מרגישים את ההבדל 
 

איך המוצרים שלנו יכולים לעזור?

Products_Toilet paper roll

חדש! עזרי ניקוי וטיפוח הרכב

הסדרה החדשה של ניקול כוללת מגוון פתרונות חכמים לניקוי וטיפוח מושלם של הרכב מבפנים ומבחוץ, לחווית נסיעה נקייה ונעימה יותר.

Products washlets image

מוצרי ניקיון

מגוון פתרונות הניקוי החכמים שלנו יעזרו לכם להבריק את הכול בצ'יק: לדחות את הצטברות האבק, לחטא משטחים בקלילות ולהשאיר ריח נעים בכל הבית. לכל מוצרי הניקיון, היכנסו

Products washlets image

עיטוף מזון

מגוון הפתרונות החכמים שלנו יעזרו לכם להשאיר את האוכל טרי באריזה כך שתוכלו לקחת אותו לכל מקום וליהנות ממנו גם בסוף היום. לכל מוצרי עיטוף המזון, היכנסו

Products_Toilet paper roll

בישול ואפיה

מגוון הפתרונות החכמים שלנו יעזרו לכם לבשל ולאפות בקלות בלי יותר מדי בלאגן, לכל המוצרים שיעזרו לכם במלאכת הבישול והאפיה, היכנסו

Products_Toilet paper roll

אירוח

מגוון הפתרונות החכמים שלנו יעזרו לכם לעצב תוך כמה דקות שולחן בסטייל ובסוף גם לפנות את הכול תיק תק. לכל המוצרים שיעזרו לכם לארח בסטייל, היכנסו